Španělská vína jak je neznáte

Tisíciletá historie španělských vín jasně napovídá o jejich trvalé kvalitě. Z tohoto pohledu by šlo popsat i spousty poutavých stránek . Pro mnohé čtenáře by však mohlo být více zajímavé seznámit se španělskými víny spíše z pohledu současného spotřebitele, který potom při vlastním nákupu, respektive při čtení etiket, bude mít k dispozici jasnou informaci, zdali své vynaložené finanční prostředky odpovídají očekávané kvalitě.

Obecně můžeme identifikovat španělská vína podle dvou ukazatelů. Tím prvním je rozdělení španělských vín podle způsobu a délky zrání. Prvním typem jsou vína označená Joven (mladý), mladá vína, která se uvádějí na trh prvním nebo druhým rokem po sklizni a jsouurčena k okamžité spotřebě. Uchovávají si charakter odrůdy, svěžest i ovocnost. Měla by se konzumovat během jednoho roku. Pokud se tak nestane, neznamená to, že by to vínu uškodilo, ale může ztratit něco ze své svěžesti. U vín, které prošly vyšší kategorií zrání, kdy může víno zrát několik měsíců v barikovém sudu a následně v láhvi, najdeme na láhvi označení Cosecha. Označení Crianza znamená, že víno zrálo v sudu. Týká se červených vín z vybraných hroznů, které zrají 6 měsíců v dubovém (barikovém) sudu a potom v lahvi nejméně 6 měsíců. Reserva je označení pro červená vína z nejlepších ročníků, která díky svému potenciálu zrají 12 měsíců v barikových sudech a následně v lahvi nejméně 12 měsíců. Vína jsou vhodná i na delší uložení. Pod značkou Grand reserva naleznete vybraná červená vína z výjimečných ročníků, která zrají minimálně 24 měsíců v barikovém sudu a poté 24 - 36 měsíců v láhvi.

Druhým ukazatelem je rozdělení vín podle původu. Vino mesa (stolní), u těchto vín není uvedena odrůda, jen rozdělení na červené víno (vino tinto) a bílé víno (vino blanco). V této kategorii najdeme i skvostná vína. Pod tímto označení se totiž objevují i vína z některých území, které nemají dostatečnou produkci, aby získala denominaci. Vino de la tierra (ze země), na takto označené láhvi je uvedena i odrůda. Užívá se u vín, která mají dostatečný  místní styl a charakter, jsou zvláštní a osobitá.

D.O. Denominacion de origen pochází z určité konkrétní oblasti, zaručuje vyšší stupeň kvality a záruky a na etiketě je uvedena odrůda. 

A pokud už máte vybráno, můžete si ještě zpříjemnit večer se španělským vínem například typicky španělským pečivem Picos či olivami extra kvality La Explanada

 

Autor je jednatel společnosti BMC Brno, s.r.o.
www.bmcbrno.cz